Gk Global

GK GLOBAL LOJISTIK

Uluslararası Taşımacılık ile Güvenilir Nakliyat

Uluslararası ürün taşımacılık ya da uluslararası taşımacılık olarak bilinen bu hizmet son dönemlerde gündeme gelmeye başladı. Özellikle ithalat ve ihracatta kullanılan bu taşımacılık türü özel olarak da taşıma hizmeti yapmaktadır. Sadece devletin yaptığı taşımacılık değil aynı zamanda özel taşımacılık için de tercih edilir.  

Uluslararası Taşımacılık Nedir?

Uluslararası taşımacılık en genel şekliyle bakıldığı zaman bir ülkeden başka bir ülkeye ürünlerin taşınma hizmetinin yapılması hizmetine denilir. Uluslararası taşımacılık türleri oldukça farklıdır. Bu türler taşınacak olan ürüne göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda taşımacılık yaptırmak isteyen kişilerin de tercihine göre değişiklik gösterecektir. Tüm taşımacılık türlerinin kendine özgü özellikleri vardır. Her biri birbirinden farklı kurallara ve yönetmeliklere tabidir. Özellikle operasyonlar sırasında uyulacak olan kuralların kapsamı taşımacılığın türüne göre değişiklik gösterir. Uluslararası taşımacılıkta kullanılacak çeşitler ürünlerin özelliklerine kadar değişir. Aynı zamanda hangi ülkeye gönderileceği de bu anlamda değişiklik gösterir. Ürünlerin türü taşımacılık için önem göstermektedir. Aynı zamanda taşımacılık için başvuran kişilerin bütçesi de taşıma türünü gösterir. Çünkü her taşımacılığın ücreti birbirinden farklıdır. Taşınacak ürünlerin ne kadar süre taşınacağı da bu konuda etkilidir. Çünkü taşımacılık türleri birbirinden farklı hızda taşıma işlemini gerçekleştirir.

Uluslararası Taşımacılık Türleri

Uluslararası taşımacılık denildiğinde birden fazla tür olduğu da görülmektedir. Uluslararası taşımacılık türleri kullanılan araçlar, taşıma biçimi, sözleşmenin adları ve nakliyecinin tercihine göre değişir. Sözleşme belgeleri birbirinden farklı isimlere sahiptir. Örneğin deniz taşımacılığı yapmak için deniz konşimentosu kullanılmaktadır. Demir tolu taşımacılıkta demir tolu taşıma senedi kullanılmaktadır. Karayolu taşımasında ise kara yolu taşıma senedi kullanılmaktadır. Uluslararası taşımacılık türlerinden son olarak hava yolu taşımacılığında hava yolu taşıma senedi kullanılmaktadır. Bunlara göre ek olarak nakliyeciler birlikleri nakliyeciler tarafından ve uluslararası federasyon tarafından düzenlenen söyleşmeler de bulunmaktadır.

Uluslararası taşımacılık türleri 4 ana başlıkta incelenmektedir. Karayolu, hava yolu, deniz yolu ve demir yolu uluslararası taşımacılık türleri arasında yer alır. Müşteriler hangi taşıma türünü tercih ediyorsa buna yönelik olarak farklı belgeler ve sözleşmeler hazırlanır. Aynı zamanda taşınan ürünlere yönelik olarak sözleşme kapsamı içerisinde düzenlemeler de yapılır. Kişiler ithalat, proje, ihracat, kargo ya da farklı taşıma işlemleri için bu 4 taşımacılık türlerinden en uygun olanını tercih edebilir.

Karayolu Taşımacılık

Taşıma türleri arasında yer alan karayolu taşımacılık uluslararası taşımacılıkta en çok tercih edilenlerden biridir. Aynı zamanda kilit bir taşımacılık türüdür. Bu taşımacılık yöntemi 2. en uygun taşımacılık türüdür. Aslında bu taşımacılık türü en çok rekabetin yaşandığı türdür. Aynı tip hizmet veren marka ve ürünlerin farklı markaları arasında rekabet yapılmaktadır. Bu taşımacılık çeşidi kapıdan kapıya aktarmasız olarak yapılır. Bu taşımacılık türü sayesinde eşyalar daha az yıpranır. Aynı zamanda güvenli ve VIP seçeneği de söz konusudur.

Deniz Yolu Taşımacılık

Dünyada en çok talep gören taşımacılık yöntemi deniz yolu taşımacılığıdır. Çünkü en uygun taşımacılık yöntemidir. Özellikle uzak ülkeler arasında yapılan taşımacılık türüdür. Düşük maliyetli ve güvenli olması nedeniyle çok fazla tercih edilir. Aynı zamanda deniz yolu taşımacılık liner ve tramp taşımacılığı olarak ikiye ayrılmaktadır. Ro- ro taşımacılık ve konteyner taşımacılığı liner taşımacılık türü içerisindedir. Tramp taşımacılık türünde ise kömür, maden ve kereste gibi madenler taşınmaktadır. 

Hava Yolu Taşımacılık

Havayolu taşımacılığı isminden de anlaşıldığı gibi hava yolları kullanılarak yapılan taşımacılık türüdür. Bu taşımacılık uçaklar ile yapılmaktadır. Birden fazla ürün tipi bu taşımacılık türünde tercih edilmektedir. Değerli emtia, değerli evrak, değersiz evrak, cenaze, tehlikeli madde, kargo, proje, transit yükleme gibi taşımacılıklar için hava yolu taşımacılığı kullanılır. Hava yolu taşımacılık, uluslararası taşıma türleri arasındaki en pahalı olan taşıma türüdür. Yakıt sistemi diğerlerine göre çok daha pahalı olduğu için doğal olarak bu tür pahalıdır. Fakat kısa bir sürede taşıma işlemlerini gerçekleştirilir. Hızlı bir şekilde gerçekleştirildiği için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Demir Yolu Taşımacılık

Uluslararası taşımacılık türlerinde son olarak tercih edilen bir diğer tür de demir yolu taşımacılıktır. Demir yolu taşımacılık daha çok kısa mesafelerde olan transit ülkeler için tercih edilmektedir. Transport taşımacılıkta havaleli ve ağır tonajlı yükler için uygundur. Bu nedenle devletler tarafından çok daha fazla tercih edilmektedir. Karayolu yükünün hafifletmesi açısından çok fazla tercih edilir.

Uluslararası Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Bu konuda merak edilen bir diğer soru da uluslararası taşımacılık nasıl yapılır konusudur. Uluslararası sevkiyatın yapılabilmesi için farklı modüller kullanılmaktadır. Tercih edilecek her taşımacılık türü için transit süre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda taşımacılık esnasında gerekli olan prosedürlerde değişikler gösterebilir. Bu konuda deneyimli ve tecrübeli bir firma ile çalışmak oldukça önemlidir. Profesyonel firma çeşidi yapıldıktan sonra firma personelleri ile hangi taşıma yönteminin kullanılacağına karar verilir. Hangi taşıma türünün kullanılacağı taşınacak olan ürünlere göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda taşımanın gerektirdiği lojistik hizmetleri de verilir. Taşımacılığın gerçekleşebilmesi için bazı belgelere ve yönetmeliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Ürün teslimi alındıktan sonra hangi araca yüklenecekse en uygun koşullarda yüklenir. Daha sonra en uygun koşullar sağlanarak taşıma işlemleri gerçekleşir. Uluslararası taşıma belgeleri duruma göre değişiklik olsa da kargo sigortası sertifikası, konşimento, çeki listesi, ticari fatura ve teslimat notu olarak düzenlenir.

Uluslararası Taşımacılıkta Tehlikeleri Yükler Nasıl Taşınır?

Uluslararası taşımacılıkta tehlikeli yükler de taşınabilir. Bu durumda daha gücenilir ve tedbirli bir şekilde taşıma işlemi gerçekleştirilmelidir. Tehlikeli ürünlerin taşınmasında, taşınacak olan taşıma tipi üzerine ürünlerin tehlikeli olduğu belli edilmelidir. Sadece taşınacak olan araç değil etrafındaki araçlar ve kişiler de bu anlamda önem gösterir. Tehlikeli ürünler taşınıyorsa eğer buna yönelik olarak hazırlanan metotlar kullanılmaktadır. Tehlikeli taşıma tipi metodunun tüm kurallarına uyulmalıdır. Tehlikeli yük taşıması genelde Türk Silahlı Kuvvetlerinde rastlanır. Genel olarak askeri uçakların malzeme, mühimmat, teçhizat, cephane ve silah taşıması yapılmaktadır. Tehlikeli ürünler hava yolu ile taşınacaksa eğer sivil havacılık yolu tercih edilir. Tehlikeli ürünler böylece sağlıklı bir şekilde gerçekleşir.

Uluslararası Taşımacılık Fiyatları

Uluslararası taşımacılık fiyatları aslında pek çok faktöre göre değişiklik gösteren bir durumdur. İlk olarak hangi taşımacılık türünün tercih edildiğine bakılır. Uluslararası hava yolu taşımacılığı en pahalı taşımacılık türlerinden biridir. Hava yolu taşımacılığı aynı zamanda en hızlı ve en güvenilir taşıma türlerinden de birdir. Aynı zamanda olası tüm riskleri de en minimum seviyeye indirir. Fakat pahalı olduğu için genelde yük, ürün ya da hizmet taşımacılığında hava yolu tercih edilmez. Çünkü markalar bu yüksek fiyatları her seferinde öderse bu durumda zarar girme olasılıkları vardır. Bu nedenle markalar genelde en ucun taşımacılık yöntemi olan deniz yolu taşımacılığı tercih eder. Taşımacılık yöntemlerinden varış noktası ve ürünlerin yükleme, ürünlerin özellikleri ve boyutları farklı etmenleri de göz önünde bulundurarak hesaplama yapılmaktadır. Ülkelerin bu alanda sahip oldukları uygulamalar da uluslararası taşımacılık içerisinde fiyatlandırmayı etkileyen nedenler arasında yer alır.